Connect with us

Stiri Interne

Antena 1 a pierdut procesul cu chef Florin Dumitrescu. Îi cerea despăgubiri de 100.000 euro

Tribunalul București a respins acțiunea deschisă de Antena Group împotriva lui chef Florin Dumitrescu, într-un dosar în care televiziunea solicita despăgubiri de 100.000 de euro pentru presupusa încălcare a unor clauze contractuale privind campaniile online. Decizia nu este definitivă și poate fi atacată cu apel.

Publicat

pe

Antena 1 a pierdut procesul cu chef Florin Dumitrescu. Îi cerea despăgubiri de 100.000 euro

Procesul a fost deschis de Antena Group. Postul tv susține că Florin Dumitrescu ar fi realizat campanii de promovare pentru brandul de ceasuri Breitling. Asta fără acordul scris al companiei, așa cum ar fi prevăzut contractul semnat în perioada colaborării pentru emisiunea „Chefi la cuțite”.

Potrivit documentelor depuse în instanță, televiziunea a invocat 26 de materiale publicitare online. În consecință, a solicitat penalități contractuale de 100.000 de euro.

Antena a motivat că astfel de promovări externe ar putea afecta relațiile comerciale cu sponsorii și clienții care cumpără spațiu publicitar în emisiunile trustului.

Cum s-a apărat Florin Dumitrescu

În fața instanței, chef-ul a susținut că nu i s-a cerut niciodată acord scris pentru postările publicate pe conturile personale de socializare. Mai mult, Dumitrescu a arătat că inclusiv persoane din cadrul trustului aveau acces la paginile sale și știau despre conținutul publicat.

Acesta a susținut că problema a fost invocată abia după ce el și ceilalți jurați au refuzat continuarea colaborării pentru un nou sezon „Chefi la cuțite”.

Ce a decis instanța

Tribunalul București a concluzionat că, în practică, între părți se crease o altă regulă de funcționare. Clauza privind acordul scris nu fusese aplicată ani la rând, în ciuda existenței a numeroase postări pentru alte companii.

Judecătorii au apreciat că televiziunea a invocat această prevedere abia după deteriorarea relației dintre părți. Au considerat astfel că solicitările financiare foarte mari au avut un caracter de presiune.

Instanța a respins acțiunea ca nefondată, scrie paginademedia.ro. Ba mai mult, a obligat Antena Group să achite către Florin Dumitrescu peste 17.700 de lei cheltuieli de judecată.

Procesul face parte din conflictul dintre Antena și foștii jurați

Dosarul lui Florin Dumitrescu este unul dintre numeroasele procese apărute după ruptura dintre Antena și cei trei chefi, în toamna anului 2023.

Situația este diferită în cazul lui Sorin Bontea, care a pierdut un proces asemănător și a fost obligat să plătească 100.000 de euro. Totuși, nici în acest caz hotărârea nu este definitivă.

Decizia în cazul lui Florin Dumitrescu poate fi atacată în termen de 30 de zile.

Război între Sorin Bontea și Antena 1. De ce trebuie să plătească 100.000 de euro