Connect with us

Evenimente

Ei sunt campionii României la săriturile cu schiurile!

70 de sportivi au participat, în perioada 14-16 octombrie, la Campionatul Național de sărituri cu schiurile, desfășurat la Râșnov, în cel mai modern complex sportiv de acest tip din sud-estul Europei. Iată lista câștigătorilor!

Publicat

pe

Ei sunt campionii României la săriturile cu schiurile.  Lista rezultatelor Campionatului Național de la Râșnov!

În cele trei zile ale campionatului, sportivii, pe categorii de vârstă, copii, juniori și seniori, feminin și masculin, au concurat la 11 probe, în urma cărora s-a stabilit ierarhia internă pe baza pregătirii sportivilor din ultima perioadă.

”Au fost trei zile de competiții cu rezultate foarte bune și ce mă bucură foarte mult este să văd multă determinare din partea sportivilor, atât în rândul celor deja consacrați international, cât și în rândul juniorilor și al copiilor.

Campionatul Național de la Râșnov a avut un nivel competițional ridicat, astfel că rezultatele bune sunt cu atât mai apreciate. Baza sportivă de la Râșnov, cu sprijinul Primăriei Râșnov, a oferit toate condițiile necesare pentru desfășurarea probelor. Federația Română de Schi-Biatlon continuă eforturile de a demonstra, pe plan internațional, capabilitățile României de a face față cu succes tuturor exigențelor unei competiții multisport de înalt nivel, declară Puiu Gaspar, Secretarul General al Federatiei Române de Schi-Biatlon.

 

Advertisement

Rezultatele probelor Campionatului Național de sărituri cu schiurile

Proba individuală pe trambulina K90 (punct de construcție)

 

Open Băieți

  1. Spulber Mihnea (CS Dinamo) – 230.0 puncte
  2. Cacina Daniel (CS Dinamo) – 223.0 puncte
  3. Feldorean Andrei (CS Dinamo) – 216.5 puncte

 

Open Fete

Advertisement
  1. Haralambie Daniela (CS Dinamo) – 203.5 puncte
  2. Mitu Alessia (ACS Săcele) – 157.0 puncte
  3. Trambitas Diana (CS Dinamo) – 150.5 puncte

 

Proba Echipe Băieți pe trambulina K90 (punct de construcție)

 

  1. Echipa 6 – 633.5 puncte

Spulber Mihnea (CS Dinamo) – 220.5 puncte

Feldorean Andrei (CS Dinamo) – 196.5 puncte

Cacina Daniel (CS Dinamo) – 216.5 puncte

 

Advertisement
  1. Echipa 4 – 540.0 puncte

Jipescu Mircea (CSS Dinamo Râșnov) – 196.5 puncte

Folea Alexandru (CSS Dinamo Râșnov) – 184.5 puncte

Ardelean Radu (CSS Dinamo Râșnov) – 159.0 puncte

 

  1. Echipa 5 – 371.0 puncte

Comănescu Iustin (ACS Săcele) – 115.5 puncte

Donciu Cosmin (ACS Săcele) – 105.5 puncte

Săndulescu Robert (ACS Săcele) – 150.0 puncte

Advertisement

 

Proba individuală Juniori pe trambulina K90 (punct de construcție)

Open Băieți

  1. Jipescu Mircea (CSS Dinamo Râșnov) – 205.5 puncte
  2. Folea Alexandru (CSS Dinamo Râșnov) – 174.0 puncte
  3. Ardelean Radu (CSS Dinamo Râșnov) – 160.0 puncte

 Open Fete

  1. Mitu Alessia (ACS Săcele) – 157.0 puncte
  2. Folea Delia (CSA Steaua București) – 139.0 puncte
  3. Chindriș Daria (CS Dinamo) – 101.0 puncte

 

Proba Echipe Mixte pe trambulina K90 (punct de construcție)

 

Advertisement
  1. Echipa 8 – 439.5 puncte

Haralambie Daniela (CS Dinamo) – 205.0 puncte

Spulber Mihnea (CS Dinamo) – 234.5 puncte

  1. Echipa 4 – 337.0 puncte

Trambitas Diana (CS Dinamo) – 124.0 puncte

Cacina Daniel (CS dinamo) – 213.0 puncte

  1. Echipa 2 – 288.5 puncte

Chindriș Daria (CS Dinamo) – 114.5 puncte

Feldorean Andrei (CS Dinamo) – 174.0 puncte

 

Proba echipe mixt pe trambulina K64 (punct de construcție)

Advertisement
  1. Echipa 14 – CĂCINĂ Daniel (CS Dinamo) + HARALAMBIE Daniela (CS Dinamo) – 439.8 puncte
  2. Echipa 9 – FELDOREAN Andrei (CS Dinamo) + TRÂMBIȚAȘ Diana (CS Dinamo) – 395.8 puncte
  3. Echipa 13 – SĂNDULESCU Robert (ACS Săcele) + MITU Alessia (ACS Săcele) – 364.7 puncte

Proba individuală pe trambulina K15 (punct de construcție)

Copii II Fete

  1. CIOACĂ Stefania (CSS Brașovia) – 160.8 puncte
  2. BER Eva (ASC Olimpic Zărnești) – 156.3 puncte
  3. BĂNUȚĂ Timea (CSS Dinamo Râșnov) – 149.8 puncte

 

Copii II Băieți

  1. SIMION Vlad (CSS Dinamo Râșnov) – 183.1 puncte
  2. MOLDOVAN Abiel (CSS Dinamo Râșnov) – 164.7 puncte
  3. LAZĂR Mihai (CSS Dinamo Râșnov) – 155.6 puncte

 

Proba individuală pe trambulina K35 (punct de construcție)

 

Advertisement

Școlari I Fete

  1. ȘELARU Cristiana (CSS Brașovia) – 155.8 puncte
  2. SPULBER Nora (ACS Săcele) – 137.9 puncte
  3. STOIAN Alma (ASC Olimpic Zărnești) – 48.6 puncte

 

Școlari II Fete

  1. ENEA Ioana (ACS Săcele) – 183.8 puncte
  2. PĂUNAȘ Ariana (CSS Dinamo Râșnov) – 182.8 puncte
  3. MITU Caterina (ACS Săcele) – 178.0 puncte

 

Școlari I Băieți

  1. BERDEI Iosif (CSS Brașovia) – 178.2 puncte
  2. LAZĂR Matei (CSS Dinamo Râșnov) – 136.9 puncte
  3. GYURKA Albert (CSS Dinamo Râșnov) – 133.2 puncte

 

Proba individuală Open Juniori Fete – trambulină K 64 m (punctul de construcție)

 

Advertisement
  1. Mitu Alessia (ACS Săcele) – 173.8 puncte
  2. Folea Delia (CSA Steaua București) – 152.7 puncte
  3. Gheorghe Andra (CSS Brașovia) – 109.7 puncte

 

Proba individuală Open Fete – trambulină K 64 m  (punctul de construcție)

  1. Haralambie Daniela ( CS Dinamo) – 201.9 puncte
  2. Mitu Alessia (ACS Săcele) – 173.8 puncte
  3. Trambitas Diana (CS Dinamo) – 158.1 puncte

 

Proba individuală Școlari 2 Băieți – trambulină K 64 m  (punctul de construcție)

  1. Drecea Cosmin (CSS Dinamo Râșnov) – 179.3 puncte
  2. Crețu Cezar (CSS Brașovia) – 168.8 puncte
  3. Spulber Luca (ASC Săcele) – 168.0 puncte

 

Proba individuală Open Băieți – trambulină K 64 m  (punctul de construcție)

  1. Cacina Daniel (CS Dinamo) – 217.3 puncte
  2. Feldorean Andrei (CD Dinamo) – 216.5 puncte
  3. Spulber Mihnea (CS Dinamo) – 213.8 puncte

Sportivii au evoluat  pe toate cele patru trambuline din cadrul complexului de la Râșnov, pistele de aterizare fiind acoperite cu iarbă sintetică și udate cu apă, pentru a se asigura alunecarea conformă.

Evenimentul a fost organizat de Federația Română de Schi-Biatlon, în parteneriat cu Primăria Râșnov, Consiliul Județean Brașov, Comitetul Olimpic și Sportiv Român și Ministerul Sportului.

Advertisement

Credit foto: Răzvan Iancu

 

View this post on Instagram

 

Advertisement

A post shared by Federația Română de Schi-Biatlon (@frschibiatlon)