Stiri externe
Kylie Minogue, diagnosticată din nou cu cancer. Iată ce a declarat!
Kylie Minogue a făcut o dezvăluire emoționantă în noul documentar „KYLIE”, lansat pe Netflix. Artista australiană a mărturisit că a fost diagnosticată pentru a doua oară cu cancer la sân, în anul 2021, însă a ales să păstreze totul secret timp de mai mulți ani. Cântăreața spune că perioada a afectat-o profund, chiar dacă, în același timp, se bucura de un succes uriaș pe plan muzical.

Kylie Minogue, diagnosticată din nou cu cancer. Iată ce a declarat!
În vârstă de 57 de ani, Kylie Minogue a vorbit deschis despre una dintre cele mai dificile perioade din viață. Vedeta a dezvăluit că a primit un nou diagnostic de cancer la sân în urma unui control medical de rutină făcut în 2021.
Artista a explicat că nu s-a simțit pregătită să vorbească public despre ceea ce trăia. Deși fanii o vedeau zâmbitoare și activă pe scenă, în realitate trecea prin momente extrem de grele.
„Al doilea diagnostic de cancer a venit în 2021”, spune Kylie Minogue în documentarul produs de Netflix.
Vedeta a mărturisit că boala a afectat-o atât fizic, cât și emoțional. La un moment dat, starea sa psihică devenise atât de dificilă încât nu mai avea dorința de a ieși din casă.

„Nu voiam să mai ies din casă”, a povestit artista.
Succes uriaș în muzică, în timp ce lupta în tăcere cu boala
În aceeași perioadă în care se confrunta cu problemele de sănătate, Kylie Minogue revenea spectaculos în industria muzicală. Piesa „Padam Padam” a devenit unul dintre cele mai mari hituri internaționale și i-a adus artistei un nou premiu Grammy.
Melodia a dominat topurile muzicale și a fost considerată una dintre cele mai importante reveniri pop din ultimii ani. În spatele succesului însă, artista ascundea o dramă personală.
Kylie Minogue spune că trăia permanent cu teama provocată de boală, chiar dacă publicul o vedea într-o perioadă de glorie profesională.

„Padam Padam mi-a deschis foarte multe uși, dar în interiorul meu știam că acel cancer nu a fost doar un episod trecător”, a declarat vedeta.
Artista a recunoscut că s-a gândit de multe ori să vorbească public despre ceea ce i se întâmpla, însă nu a găsit curajul necesar în acel moment.

De ce a ales să păstreze secretul
Kylie Minogue a explicat că nu s-a simțit obligată să își expună suferința în fața lumii. Potrivit artistei, impactul emoțional al diagnosticului a fost atât de puternic încât simțea că nu mai este aceeași persoană.

„Am încercat să găsesc momentul potrivit să spun asta. Nu simțeam că trebuie să spun lumii și nici nu puteam atunci”, a mărturisit cântăreața. Vedeta spune că a preferat să își trăiască lupta în liniște, departe de presiunea publică și de atenția constantă a presei.
Piesa „Story”, inspirată de drama trăită de artistă
Documentarul dezvăluie și faptul că una dintre piesele incluse pe albumul „Tension” are o semnificație profund personală. Kylie Minogue a confirmat că melodia „Story” a fost inspirată chiar de perioada în care a primit al doilea diagnostic de cancer.
Fanii nu au știut până acum adevărata poveste din spatele versurilor. Artista spune că muzica a devenit pentru ea o formă de refugiu și un mod de a exprima emoțiile prin care trecea.

Primele probleme de sănătate au apărut în 2005
Kylie Minogue s-a confruntat pentru prima dată cu cancerul la sân în anul 2005. La acel moment, artista era într-o perioadă extrem de importantă a carierei și se pregătea pentru concerte importante, inclusiv pentru festivalul Glastonbury.
Diagnosticul a obligat-o însă să își anuleze aparițiile și să înceapă imediat tratamentul. În documentar, vedeta vorbește și despre una dintre cele mai dureroase decizii luate atunci. Înainte de chimioterapie, Kylie a încercat proceduri de fertilizare in vitro, sperând că va putea deveni mamă.

„Aveam 36 de ani și mă gândeam deja la copii”, a spus artista.
Cântăreața a recunoscut că a amânat tratamentul pentru a încerca să rămână însărcinată, chiar dacă situația era extrem de riscantă și dificilă emoțional.
„Îți dorești doar să scoți boala din corp și să dispară”, a explicat ea.
„Acum totul este bine”

La finalul documentarului, Kylie Minogue a transmis un mesaj optimist și a spus că se simte bine în prezent. Artista este recunoscătoare că a reușit să treacă încă o dată peste boală și speră ca povestea ei să îi încurajeze pe oameni să meargă regulat la controale medicale.
Vedeta consideră că depistarea timpurie a avut un rol esențial și spune că tocmai acest lucru a ajutat-o enorm în lupta cu cancerul.
„Din fericire, am trecut și peste asta. Acum totul este bine”, a declarat Kylie Minogue.

