Stiri Interne
Simona Halep revine în tenis, dar nu pe teren. Ce funcție a primit
Simona Halep rămâne în lumea tenisului, chiar dacă nu mai joacă. Fosta lideră mondială a primit o funcție oficială importantă la Transylvania Open. Ea va avea un rol special la ediția din 2026 a turneului de la Cluj-Napoca.

Simona Halep revine în tenis, dar nu pe teren. Ce funcție a primit
La un an de la retragerea din activitate, Simona Halep continuă să fie prezentă în lumea tenisului. Fosta mare campioană nu mai intră pe teren cu racheta în mână. Totuși, numele ei rămâne legat de competițiile importante din circuitul WTA.
În luna noiembrie, Simona Halep a fost prezentă la Turneul Campioanelor de la Riad. Acolo a avut rolul de ambasadoare oficială.

Funcție specială la Transylvania Open 2026
Organizatorii turneului WTA 250 Transylvania Open au făcut un anunț important. Simona Halep va fi directoare onorifică a ediției din 2026. Competiția va avea loc la Cluj-Napoca, în perioada 31 ianuarie – 7 februarie.
Funcția primită este una simbolică, dar cu atribuții clare. Rolul este asemănător cu cel de ambasadoare. Simona Halep va fi implicată în mai multe activități oficiale în cadrul turneului.

Ce va face Simona Halep la Cluj
Simona va înmâna trofeul campioanei ediției din 2026. Ea va participa la întâlniri cu jucătoarele aflate în competiție. De asemenea, va fi prezentă la evenimente dedicate copiilor de mingi și voluntarilor. Organizatorii mizează pe experiența și carisma fostei campioane.

Reacția Simonei Halep
Simona Halep a vorbit despre noul său rol. Ea a transmis un mesaj emoționant prin intermediul comunicatului oficial. Fosta jucătoare a spus că Transylvania Open are o semnificație specială pentru ea.
Halep a amintit de sprijinul primit din partea fanilor români. Ea a declarat că se bucură să revină la Cluj într-o altă ipostază. Simona a subliniat că vrea să susțină și să încurajeze tinerele generații de jucătoare.

Carieră impresionantă în tenis
Simona Halep rămâne una dintre cele mai mari sportive din istoria României. Ea a câștigat 24 de titluri WTA. Două dintre acestea sunt trofee de Grand Slam. Este vorba despre Roland Garros, în 2018, și Wimbledon, în 2019.
Halep a petrecut 64 de săptămâni pe locul 1 mondial. Ea a fost prima jucătoare din România care a ajuns lider WTA. Performanțele sale au inspirat multe generații.

Transylvania Open ocupă un loc special în cariera Simonei Halep. Ea a jucat finala primei ediții, în 2021. De asemenea, la Cluj și-a anunțat retragerea oficială din tenis, în 2025.
Momentul a avut loc pe Terenul Central, în fața publicului român. Halep a pierdut atunci meciul cu Lucia Bronzetti.
Ce spun organizatorii

Patrick Ciorcilă, directorul turneului, a vorbit despre colaborarea cu Simona Halep. El a spus că este un privilegiu pentru competiție. Ciorcilă a subliniat valorile pe care Halep le reprezintă. A menționat excelența, munca și performanța.
Relația dintre cei doi este una apropiată. Patrick Ciorcilă a devenit managerul Simonei Halep anul trecut.
Jucătoare importante la ediția din 2026
La Transylvania Open 2026 vor participa nume importante. Din România sunt așteptate Sorana Cîrstea, Jaqueline Cristian, Ana Bogdan și Gabriela Ruse. Pe listă se află și Emma Răducanu, fostă campioană la US Open.
Deținătoarea trofeului este Anastasia Potapova. Ea reprezintă Austria începând din acest an.

